• Головна
  • В Україні почали штрафувати за порушення мовного закону
09:50, 18 липня 2022 р.

В Україні почали штрафувати за порушення мовного закону

В Україні почали штрафувати за порушення мовного закону

16 липня 2022 року набирали чинності нові норми мовного закону, що збільшують присутність української мови в публічному просторі та зміцнюють її статус як державної.

Про це повідомляє офіс Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя.

«Відсьогодні набирають чинності частина друга та шоста статті 27 мовного закону, які регламентують використання державної мови в мережі Інтернет та мови інтерфейсів комп’ютерних програм, встановлених на товарах. Також з 16 липня 2022 року Уповноважений зможе накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть мовний закон», – йдеться в повідомленні.

Кремінь наголосив: «В умовах війни недотримання мовного законодавства – це гра на руку ворогові. Створення кращих умов для опанування мови та її розвитку, контроль за застосуванням у відповідних сферах, захист прав громадян на отримання інформації та послуг державною – наш пріоритет».

В офісі мовного омбудсмена щодо штрафів пояснили – за результатами складеного протоколу про адміністративне правопорушення можливе рішення про стягнення у вигляді попередження або штрафу від 3400 до 8500 грн, якщо порушення вчинено вперше, а штраф за повторне протягом року порушення – від 8500 до 11900 грн. Також за повторне невиконання вимог уповноваженого передбачено штраф від 1700 до 3400 грн.

«Також штрафи можуть бути накладені за порушення мовного закону у сфері освіти, науки, культури, книговидання, користувацьких інтерфейсів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, реклами, технічної та проєктної інформації, охорони здоров’я, спорту, телекомунікацій, поштового зв’язку та транспорту», – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, що закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» Верховна Рада ухвалила 25 квітня 2019 року, 16 липня 2019 він набрав чинності. Імплементація окремих статей закону відбувається кожні пів року.

  • з 16 січня 2020 року набула чинності стаття 32, яка визначає застосування державної мови у сфері реклами;
  • з 16 липня 2020 року – у сфері науки, у технічній та проєктній документації, у сферах охорони здоров’я, транспорту, діловодства, документообігу, листування і звітності;
  • з 16 січня 2021 – у сфері обслуговування;
  • з 16 липня 2021 року набули чинності статті 7 та 10, які визначають початок іспитів на рівень володіння державної мови для майбутніх державних службовців, а також тих осіб, які хочуть набути громадянство України; також тоді почали діяти статті 23 і 26 – це використання державної мови у сфері культури, а також застосування української в сфері книговидавництва й книгорозповсюдження;
  • з 16 січня 2022 року – використання державної мови у сфері друкованих засобів масової інформації.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#мовний закон #штраф
live comments feed...