• Головна
  • Масовий розстріл євреїв у Шепетівці: Як розпочався Голокост на Хмельниччині
10:53, 27 січня 2023 р.

Масовий розстріл євреїв у Шепетівці: Як розпочався Голокост на Хмельниччині

Масовий розстріл євреїв у Шепетівці: Як розпочався Голокост на Хмельниччині

27 січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Саме цього дня у 1945 році війська 1-го українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц. Цей табір став символом нацистських злочинів.

Особливо жорстокої форми набув єврейський геноцид в Україні, адже кількість загиблих українських євреїв склала понад 2 мільйони людей, що становить більш як 70% довоєнного єврейського населення.

"Історичні документи свідчать про те, що вже з перших днів Другої світової війни нацисти розпочали планомірне знищення єврейського населення нашого краю, – каже заступниця директора Державного архіву Хмельницької області Марія Коваленко. – У Голокост близько 6 млн євреїв у Європі були піддані систематичним переслідуванням і знищенню".

За словами начальника інформаційного відділу Держархіву Хмельницької області Юрія Олійника, за неповні 4 роки окупації гітлерівські загарбники стратили 115-153 тисячі місцевих євреїв. Усі оригінали документів, які підтверджують цей жахливий факт є в архіві. В Україні ж кількість знищених юдеїв сягає 1,5-1, 7 мільйона за різними підрахунками.

Масовий розстріл євреїв у Шепетівці: Як розпочався Голокост на Хмельниччині, фото-1

Жахлива хвиля винищення нестримно котилася Хмельниччиною. Уже 5 липня 1941 року в селі Купель Волочиського району відбувся перший розстріл 89 євреїв. За пару тижнів під час "єврейської акції" в Шепетівці знищили 1 000 місцевих юдеїв.

Масовий розстріл євреїв у Шепетівці: Як розпочався Голокост на Хмельниччині, фото-2

Масштабного винищення зазнала єврейська громада на Дунаєвеччині. В останній день літа 1941 року у Миньківцях розстріляли 1 840 євреїв, а вже наступного дня у селі Сокілець –1 224 осіб, у селищах Смотрич – 1 441, Балин – 264, Шатава і Маків – 1 218, ст. Дунаївці - 117 осіб (26 сімей). Ще 2 300 людей єврейського населення знищили у Дем’янковецьких фосфорних шахтах, більше ніж 1 000 були розстріляні під Чаньківським лісом, понад 600 заживо засипані землею у колгоспному льоху.

Масовий розстріл євреїв у Шепетівці: Як розпочався Голокост на Хмельниччині, фото-3

Архіваріус згадує й маловідомий історичний факт: "Саме Кам’янець-Подільський став першим місцем масового розстрілу євреїв в Україні з початку окупації, адже 28 серпня 1941 року, через місяць після початку окупації, тут протягом доби вбили близько 23 тисячі євреїв, з них 500 – діти віком від 4 до 8 років, яких окупанти поховали у спільній могилі".

Фактично в кожному містечку області існувало своє гетто. Лише Проскурівське (тепер м. Хмельницький, - ред.) гетто, яке діяло 1941-1942 роках, дорогу до смерті проклало більш як трьом тисячам євреїв області. На Хмельниччині на місцях масового розстрілу єврейського населення в роки Другої світової встановлено загалом 120 пам'ятників, меморіальних комплексів, дощок і пам'ятних знаків.

"Коли намагаєшся осягнути масштаби цієї трагедії, чи не найважче усвідомити те, що комусь могло навіть спасти на думку ухвалити таке рішення: зробити своєю стратегією знищення цілого народу, – додає заступник голови ОДА Володимир Юр'єв. – Дуже уже прикро, що тема міжнаціональних конфліктів є актуальною і в наші дні. Переконаний, що лише детально вивчаючи та аналізуючи ці трагічні події, зможемо запобігти їх повторенню".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#геноцид #голокост #розтріл #шепетівщина
live comments feed...