Призначення та суть плану електрики, який має бути у дизайн-проекті. Що включає план розеток і вимикачів в дизайн-проекті? Тонкощі, які враховує дизайнер
При розробці дизайн-проекту дизайнер опрацьовує не лише візуальну складову, а й функціональну. Він ретельно продумує кожен сантиметр, створюючи гарний та зручний простір, а також раціонально використовуючи його можливості. На початкових порах проектування створюється детальний план електрики. Його завдання полягає у правильному розрахунку найрізноманітніших аспектів:
-
розташування розеток, вимикачів, світильників та проводки;
-
технічних параметрів, які повинні мати ці електротехнічні пристрої;
-
загального навантаження та підбору захисних пристроїв у розподільчий щиток;
-
підбір моделей електрофурнітури з необхідним функціоналом та оформленням.
Дизайнери обговорюють із клієнтом та затверджують планування, оздоблення, стиль, колірне оформлення, а також розробляють спільно з інженерами повний комплект технічної документації, в т.ч. план електрики. Якщо ви плануєте самостійно скласти план розеток та вимикачів, у дизайн проект він теж підійде. Головне, спирайтеся на загальні рекомендації та застосовуйте їх індивідуально до вашої квартири чи будинку. Щоб спростити підбір розеток і вимикачів, скористайтеся зручним конфігуратором вибору електрофурнітури — він дозволить оперативно визначити вартість, обрати потрібний колір, визначитися з брендом, та іншими параметрами.
Що таке план електрики?
План електрики — це документ, що містить схеми монтажу проводки та електрофурнітури, а також технічні відомості до них. У план закладається сценарій освітлення, розташування вимикачів, схеми підключення різної техніки.
План електрики в проекті враховує і майбутнє розташування меблів, техніки і світильників. Наприклад, дроти для бра будуть приховані в стіні, а до світильника буде передбачений вимикач.
Вимикачі та розетки в плані розведення проводки
План електрики для вимикачів передбачає детальний вибір різних параметрів:
-
Тип вимикача — зовнішній або прихований, клавішний, поворотний, сенсорний.
-
Прив'язка до певної стіни чи отвору.
-
Належність до конкретного світильника (на плані це вказується за допомогою стрілок).
У випадку прохідних і перехресних вимикачів у плані важливо відобразити відмінність світлового сценарію від стандартного.
Розетки — не менш важливий етап при складанні плану електропроводки. До них підключаються не тільки побутові прилади та дрібна електроніка, а й окремі види світильників, наприклад, настільні лампи та торшери. Найраціональніше ділити їх на групи залежно від споживачів:
-
Стандартні розетки на 16 А для телевізора, ноутбука, планшета, електрочайника та іншої не дуже потужної техніки.
-
В окрему групу варто виділити опалювальне та кліматичне обладнання, для якого потрібні потужніші розетки на 25-32 А, а не стандартні на 16 А.
-
Аналогічні потужні пристрої потрібні ще для двох груп: електроплита і електрична духовка, а також для водонагрівача і пральної машини.
Також у дизайн-проекті в плані електрифікації вказується інформація про кількість розеток і вимикачів, їх різновиди, наявність заземлення, форми і розміри, а також колірне рішення.
Що має з'ясувати дизайнер під час створення дизайн-проекту електрики?
Для хорошого дизайн-проекту необхідно враховувати і не зовсім очевидні аспекти. Для цього дизайнер ставить такі уточнюючі питання:
-
Чи є у господарів діти і до якої вікової групи вони належать. Це дасть уявлення про те, на якому рівні має бути електрофурнітура з позиції безпеки та зручності.
-
Чи потрібне облаштування робочого простору, наприклад, для фрілансера. У такому разі до робочого місця потрібно передбачити додатково 1-2 розетки.
-
При цьому одна з них може мати USB-порт для зручного заряджання смартфона або планшета. Можливо, знадобиться цілий розетковий блок, щоб обійтися без трійників і підключити ноутбук, принтер, настільну лампу.
-
Де раніше завжди бракувало світла? Так дизайнер зможе передбачити допоміжне освітлення та вимикачі чи розетки до нього.
-
Яка техніка на кухні використовуватиметься? Для електричної варильної панелі потрібні спеціальні дроти та розетки, а для блендера, мікрохвильової печі та холодильника — стандартні. Виходячи із запланованого технічного обладнання підбирається розташування та тип електрофурнітури.
-
Чи є у вашій родині любителі почитати перед сном? Для них потрібно передбачити світильник біля спального місця та вимикач, з якого цим світильником зручно керувати. Добре, якщо буде додано функцію димування - регулювання інтенсивності світла.
-
У вас у пріоритеті Wi-Fi чи дротовий інтернет? Залежно від цього можна буде додати інтернет-розетки для роутерів і маршрутизаторів.
Плануючи заздалегідь план розміщення розеток та вимикачів ви виключаєте багато складнощів та помилок в облаштуванні житла.