Повідомлення про підозру - це одне із важливих процесуальних рішень, яке приймається прокурором або слідчим за попереднім погодженням з прокурором до закінчення досудового розслідування в кримінальному провадженні. Як правило таке рішення засноване на наявності зібраних доказів в ході досудового розслідування, що свідчать про причетність особи до вчинення злочинного діяння. Однак, для того, щоб правоохоронні органи мали процесуальну можливість вручити особі повідомлення про підозру вони зобовʼязані таке рішення належним чином обґрунтувати.

Загалом слід виділити такі підстави, які свідчать про обґрунтованість підозри:

  • Форма підозри. Повідомлення про підозру обовʼязково складається в письмовій формі та потім особисто вручається особі, яка набуває статусу підозрюваної в рамках кримінального провадження. Якщо в правоохоронних органів відсутня можливість вручити повідомлення про підозру особі наживо, то вони мають право надіслати це повідомлення засобами поштового звʼязку, шляхом використання електронної скриньки або безпосереднім врученням такого повідомлення дорослому члену сімʼї особи, яка з нею разом проживає тощо;
  • Докази. Матеріали кримінального провадження містять належні та допустимі докази, які в сукупності підтверджують факт вчинення особою кримінального правопорушення;
  • Оцінка наявних доказів. Правоохоронні органи зобовʼязані довести перед судом вагомість та достатність наявних доказів про вчинення особою кримінального правопорушення, а також важливість набуття нею статусу підозрюваної особи. Суд в свою чергу повинен оцінити належність та допустимість цих доказів.

Якщо один із вищезазначених критеріїв не дотримано при врученні повідомлення про підозру, то слід вважати таке повідомлення необґрунтованим з можливістю його подальшого оскарження.

Оскарження повідомлення про підозру - порядок та строки

КПК України визначає, що підозрювана особа має право подати скаргу на рішення дії або бездіяльність слідчого та прокурора, в тому числі й повідомлення про підозру, якщо вона вважає, що таке прийняте процесуальне рішення представниками правоохоронних органів є незаконним, оскільки порушує приписи чинного законодавства. Це право зокрема передбачено п. 16 ч. 3 ст. 42 та п. 10 ч. 1 ст. 303 КПК України.

Варто зазначити, що відповідну скаргу можуть подати такі субʼєкти: підозрювана особа, її законний представник або захисник (адвокат). Скарга подається до слідчого судді за місцем проведення досудового розслідування.

Строки протягом яких можливо подати скаргу складають:

  • якщо справа стосується вчинення особою кримінального проступку - з моменту спливу 1 місяця, коли особі повідомили про підозру;
  • якщо справа стосується вчинення особою кримінального правопорушення - з моменту спливу 2 місяців, коли особі повідомили про підозру.

Зверніть увагу! Субʼєкти оскарження мають право подати скаргу у межах вищезазначених строків та до моменту передачі прокурором обвинувального акта до суду або закриття кримінального провадження. Отже, повідомлення про підозру оскаржується лише в рамках досудового розслідування.

Також слід зауважити, що чинний КПК України не наводить чіткий перелік підстав за яких можливо оскаржити повідомлення про підозру. Однак з аналізу норм кримінального законодавства можна прийти до висновку, що оскаржити повідомлення про підозру можливо, коли існує одна із таких умов, а саме:

  • субʼєкт, який склав та вручив повідомлення про підозру є неналежним (до прикладу, слідчий попередньо не погодив вручення підозри з прокурором, а тому немає правової субʼєктності його вручати особі);
  • під час вручення повідомлення про підозру були наявні порушення кримінального процесуального законодавства (до прикладу, строк досудового розслідування завершився, а вже потім була вручена підозра особі);
  • вручена підозра є необґрунтованою (до прикладу, під час досудового розслідування правоохоронними органами не було зібрано достатньої доказової бази, яка б належним чином підтверджувала факт вчинення особою кримінального правопорушення).

У вас залишились питання на рахунок даної тематики? За таких обставин радимо звертатися за отриманням юридичної допомоги від адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наші юристи мають багаторічний досвід роботи у галузі кримінального права України, а тому під час надання первинних консультацій розʼяснять всі правові особливості оскарження повідомлення про підозру, які існують на практиці.